KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyerts 10447244
*
nr 1044 7244
Carl Wilhelmson
(1866-1928), Sverige
Blyerts, Carl Wilhelmson (1866-1928), stämpelsignerad. På dansbanan, 1911, 22x17
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2016
kl 19:21:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/6 21:22:31
1
1.000 kr
20/6 12:29:04
2
1.500 kr
20/6 19:12:43
3
1.200 kr
20/6 19:12:43
2
1.300 kr (Budbetjänt)
20/6 19:13:03
3
1.400 kr
20/6 19:13:03
2
1.500 kr (Budbetjänt)
20/6 19:15:34
3
1.600 kr
20/6 19:16:05
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carl Wilhelmson
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Carl Wilhelmson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts carl wilhelmson dansbanan stämpelsignerad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:46
-
3100 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Talli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:16
-
3383 Akvarell
Signerad Robert, Motiv från Piazza San Marco, Vene..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:01
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
3226 Akvarell
Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, datera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16
*
Carl Wilhelmson
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Carl Wilhelmson
nr 1044 7244
Carl Wilhelmson
(1866-1928), Sverige
Blyerts, Carl Wilhelmson (1866-1928), stämpelsignerad. På dansbanan, 1911, 22x17
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/6 21:22:31 | 1 | 1.000 kr |
20/6 12:29:04 | 2 | 1.500 kr |
20/6 19:12:43 | 3 | 1.200 kr |
20/6 19:12:43 | 2 | 1.300 kr (Budbetjänt) |
20/6 19:13:03 | 3 | 1.400 kr |
20/6 19:13:03 | 2 | 1.500 kr (Budbetjänt) |
20/6 19:15:34 | 3 | 1.600 kr |
20/6 19:16:05 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carl Wilhelmson
Carl Wilhelmson, född 1866 i Fiskebäckskil, Bohuslän, död 1928 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Carl Wilhelmson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts carl wilhelmson dansbanan stämpelsignerad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27 -
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:46 -
3100 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Talli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:16
-
3383 Akvarell
Signerad Robert, Motiv från Piazza San Marco, Vene..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:01 -
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
3226 Akvarell
Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, datera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:16